یکشنبه 24 آذر 98

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم روزنامه وطن امروز تیتر نخست خود را به موضوع «آدم جنگ نیستم» اختصاص داده و در این باره می نویسد: چند هفته پس از پروپاگاندای گسترده آمریکایی‌ها و جریان غرب‌گرای داخلی درباره حمله نظامی آمریکا به ایران، این روزها صداهای دیگری از کاخ سفید شنیده می‌شود؛ رویکرد تازه‌ای که به نظر می‌رسد از واقعیات میدانی در منطقه و خلیج‌فارس نشأت گرفته باشد. در تازه‌ترین این موضع‌گیری‌ها، رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای که بامداد دوشنبه منتشر شد، گفت قصد جنگ با ایران را ندارد.

به گزارش «وطن‌‌امروز»، حدود 2 هفته پس از کاهش تعهدات هسته‌ای ایران که به باور کارشناسان، اقدامی دیرهنگام ولی قابل قبول بود و همچنین هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی کشورهای متحد آمریکا در منطقه مانند عربستان و امارات، حالا گویا مناسبات مقامات کاخ سفید با جمهوری اسلامی نیز تغییر کرده است. این تغییر رویکرد در حالی است که پیش از آن خبر اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به خلیج‌فارس یا استقرار بمب‌افکن بی‌52 آمریکا در قطر با آب و تاب گسترده‌ای توسط مقامات و رسانه‌های آمریکایی اعلام می‌شد. اکنون و با تصریح ترامپ بر عدم جنگ با ایران، مشخص شد تحلیل جریان غرب‌گرای داخلی که متاثر از فضاسازی‌های دشمن، بر مذاکره با آمریکا اصرار می‌کرد تا چه میزان دور از واقع‌گرایی بوده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با فاکس‌نیوز که بامداد دوشنبه منتشر شد، بار دیگر تأکید کرد قصد جنگ با ایران را ندارد. ترامپ در این مصاحبه که هفته گذشته ضبط شده، گفت: «به ایران اجازه نخواهم داد سلاح هسته‌ای داشته باشد. نمی‌خواهم بجنگم اما وقتی با وضعیتی مثل ایران روبه‌رو باشید نمی‌توانید به آنها اجازه بدهید سلاح هسته‌ای داشته باشند، نمی‌توان اجازه داد چنین اتفاقی بیفتد». رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه اضافه کرد: «با وجود همه مسائلی که اتفاق می‌افتد من کسی نیستم که بخواهد وارد جنگ بشود، چون جنگ به اقتصادها لطمه می‌زند و مهم‌تر از همه جنگ باعث کشته شدن انسان‌ها می‌شود. چنانچه بخواهم بجنگم اهل تهاجم اقتصادی خواهم بود». او در این مصاحبه که در «باغ رز» کاخ سفید با «استیو هیلتن»، مجری فاکس‌نیوز انجام شده، گفت: «من به توافق هسته‌ای ایران خاتمه دادم و در واقع باید بگویم تصور نمی‌کردم اینقدر [تحریم‌ها] قوی باشند. این کشور (ایران) از نظر اقتصادی کاملاً ویران شد».
وی توافق هسته‌ای برجام را «نمایش وحشتی» تعبیر کرد که محصول کار دولت قبلی آمریکاست و در ادامه در توضیح درباره این استدلال خود گفت: «چون 5 سال دیگر مسیر ساخت سلاح هسته‌ای برای آنها هموار می‌شد. ما اینکه کشور دیگری از این سلاح‌ها داشته باشد را نمی‌خواهیم».
به گزارش تسنیم، ترامپ همچنین با تکرار این ادعا که برجام 150 میلیارد دلار پول در اختیار ایران قرار داده، گفت: «این‌همه پول دادیم، توافق وحشتناکی کردیم و حق بازرسی هم نداریم؛ حتی اجازه بازرسی از برخی سایت‌های مهم مثل پایگاه‌های نظامی را هم نداشتیم. این توافق وحشتناک بود».
ترامپ در مصاحبه با فاکس‌نیوز بار دیگر ادعای خود را مبنی بر اینکه ایران محور تمام مشکلات در منطقه است تکرار کرد. او ادعا کرد هنگام ورود به کاخ سفید در یک نشست توضیحی با فرماندهان پنتاگون حضور پیدا کرده و متوجه شده در تمام 14 یا 15 نقطه درگیری در منطقه، ایران عامل اصلی مشکلات بوده است.  رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در پاسخ به اظهارات مجری برنامه مبنی بر اینکه تحرکات نظامی اخیر پنتاگون نگرانی‌ها از احتمال بروز جنگ با ایران را تشدید کرده، گفت: «فقط نمی‌خواهم آنها سلاح هسته‌ای داشته باشند؛ آنها نباید ما را تهدید کنند».
ترامپ در مصاحبه با فاکس‌نیوز هنگامی که در حال صحبت درباره تحرکات نظامی علیه ایران بود، گفت: «به‌نظرم، اگر نگاه کنید می‌بینید وقتی من به [مذاکره با] کره‌شمالی رفتم، آنها داشتند مرتب آزمایش هسته‌ای انجام می‌دادند، موشک پرتاب می‌کردند؛ در وضعیت سختی قرار داشتیم ولی در نهایت با هم کنار آمدیم».
ترامپ البته به‌رغم این مواضع و ساعتی پس از حمله راکتی به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد که توسط گروه‌های ناشناس صورت گرفت، در توئیتی ایران را به جنگ‌طلبی متهم کرد و مدعی شد جنگ «پایان کار ایران» خواهد بود. او نوشت: «اگر ایران جنگ می‌خواهد رسماً پایان کارش خواهد بود. دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکن!».
درباره این دو موضع به ظاهر متناقض ترامپ چند نکته قابل توجه است.

تحقق پیش‌بینی رهبر انقلاب؛ جنگ نخواهد شد


تاکید ترامپ بر عدم وقوع جنگ میان ایران و آمریکا در حالی رسانه‌ای شده است که پیش از این رهبر حکیم انقلاب در 2 مقطع بر این مهم تصریح کرده بودند. حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌‌‌ای، 24 اردیبهشت در دیدار مسؤولان و کارگزاران نظام  با اشاره به اینکه آمریکا مجبور به عقب‌نشینی در مقابل مقاومت ملت ایران خواهد شد، فرمودند: بحث مقاومت، بحث برخورد نظامی نیست و اینکه برخی در روزنامه یا فضای مجازی مساله‌ جنگ را مطرح می‌کنند، حرف بیخود و غلطی است. ایشان تأکید کردند: «بنا نیست جنگی انجام بگیرد و انجام هم نخواهد گرفت، چرا که ما ابتدا به ساکن هیچ‌گاه دنبال جنگ نیستیم و آنها هم می‌دانند که جنگ به‌صرفه‌شان نیست».  ایشان همچنین مردادماه سال گذشته در دیدار اقشار مختلف مردم فرموده بودند: «شبح جنگ را بزرگ می‌کنند برای اینکه یا ملت را بترسانند یا ترسوها را بترسانند... به‌طور خلاصه در 2 کلمه به ملت ایران بگویم: جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد... طرف آمریکایی و آمریکایی‌ها هم جنگ را شروع نمی‌کنند، برای اینکه گمان می‌کنم آمریکایی‌ها هم می‌دانند که اگر جنگی را اینجا شروع کنند، صددرصد به ضررشان تمام خواهد شد».


برای ارسال نظر ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید.

یادداشت ها

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان گفت: اگر می‌خواهیم به سمت جامعه الگو پیش برویم، باید هم...

ادامه مطلب...

رئیس جمهور آمریکا گفت: نمی‌خواهم با ایران بجنگم من کسی نیستم که بخواهد وارد جنگ شود چنانچه...

ادامه مطلب...

تحلیل

زاکانی: اساس بیانیه گام دوم تشکیل «جامعه الگو» است/ باید راه را برای جوانان باز کرد

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان گفت: اگر می‌خواهیم به سمت جامعه الگو پیش برویم، باید هم...

ادامه مطلب...
آدم جنگ نیستم

رئیس جمهور آمریکا گفت: نمی‌خواهم با ایران بجنگم من کسی نیستم که بخواهد وارد جنگ شود چنانچه...

ادامه مطلب...

اسناد و گزارشات

۰۵:۰۳
زاکانی: اساس بیانیه گام دوم تشکیل «جامعه الگو» است/ باید راه را برای جوانان باز کرد

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان گفت: اگر می‌خواهیم به سمت جامعه الگو پیش برویم، باید هم...

ادامه مطلب...
۰۵:۰۳
آدم جنگ نیستم

رئیس جمهور آمریکا گفت: نمی‌خواهم با ایران بجنگم من کسی نیستم که بخواهد وارد جنگ شود چنانچه...

ادامه مطلب...

برچسب های سایت

از طریق برچسب های زیر نیز می توانید جستجو نمایید